Přeskočit na obsah

Adopce kočičky – důležité kroky před ní

Adopce kočičky

Pořizování nového mazlíčka, a tím i nového člena domácnosti je dlouhý proces, plný překážek. Je důležité si vedle roztomilých představ mazlení, hraní a radosti uvědomit i starosti a zodpovědnost, která s kočičkou přichází.

Každý kdo si zvířátko domů pořizuje, by si měl, ještě před adopcí zvířátka, odpovědět na 6 základních otázek.

1. Má u nás kočička prostor pro život?

2. Mám peníze na chov kočičky?

3 Budu mít dostatek kvalitního času na kočičku?

4. Souhlasí všichni členové domácnosti s novým přírůstkem?

5. Mám dostatek informací, abych dokázal/a pohotově vyřešit případné problémy?

6. Vím co od kočičky čekám, a co čeká ona ode mě?

1. Má u nás kočička prostor pro život?

Každá kočička je jiná. Některé jsou zvyklé na život venku, plný dlouhých procházek a objevování okolí, druhým jejich zdravotní stav nebo povaha dovoluje pouze teplo domova na gauči s klidným povalováním.

Rozhodnete-li se, že kočičku budete chovat v domečku s bezpečným výběhem, máte za úkol, bezpečně seznámit kočičku s prostředím, ve kterém bydlíte. Je nutné naučit kočičku, že právě tento domeček je její domov a přesvědčit se, že sama dokáže rozpoznávat nebezpečí v podobě aut a cizích lidí, nebo zvířat. 

Je nutné nechat min. 4 týdny kočičku jen s Vámi doma, abyste si ji plně ochočili a navázali velmi dobrý a silný vztah (v případě nekastrovaného kotěte je nutné ponechat kotě uvnitř doma až do kastrace). Poté chodit s kočičkou na asistované procházky po zahradě (koťata nenechávejte bez dozoru.) V den, kdy máte jistotu, že kočička je s okolím seznámena a je připravena, může se procházet venku i sama. Zpočátku raději jen přes den, na noc jí zatím nechávejte doma. Aby si kočka ještě více zvykla vracet se pravidelně domů, je dobré ji krmit 2x/3x denně, vždy ve stejnou dobu a nenechávat misky plné celý den (miska s čistou vodou by však měla být k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu).

Kočka pobývající také venku by měla nosit obojek s těmito údaji: jméno kočky, jméno majitele, adresu a kontakt v podobě telefonu na majitele. U kočky s obojkem je jasné, že nejde o toulavou kočičku, a tím je v menším ohrožení nelidskosti některých ze sousedů nebo záchytové služby. Obojek by měl být bezpečnostní s mechanismem snadného rozepnutí pro případ, že by se kočička někde zachytila.

Rozhodneme-li se, že kočička bude bydlet s námi s bytě nebo také částečně uvnitř domu, je naše největší starost uspořádání vybavení pro kočičku v bytě/domě.

Kde bude kočka spát a odpočívat? Nejlepší je kočičí škrabadlo a pelíšek umístit do společenských místností. Každá kočka je však osobnost, a tak nebývá výjimkou, že si místo vybere sama. Misky s granulemi a vodou není dobré umístit do kuchyně/jídelny. Kočičí toaletu je možné umístit kamkoliv, zde musíme brát ohled hlavně na naše pohodlí. Jediné, na co je třeba myslet, je počet toalet v domácnosti. Na každou kočičku je nutné mít 1/2 kočičí toalety.

2. Mám peníze na kočičku?

V dnešní době se vše točí kolem financí. Adopce opuštěných kočiček je ušlechtilá věc, ale musíme si uvědomit, kdy kočičkám pomáháme a kdy už je chováme na úkor jedné, či více z nich. 

Kočičce musíme obstarat dostatečné zázemí v podobě pelíšků, škrabadel, misek, kočičích toalet a dalšího. Škrabadlo 500-5000Kč, misky 2x +-150Kč, kočičí toaleta +-500Kč, lopatka +-30Kč, přenoska 300-1500Kč, kartáč do 300Kč, hračky 20-100Kč ks. Veterinární ošetření – kastrace 1200-1500Kč, očkovaní min. 500Kč, odčervení 200-500Kč, plus jiné mimořádné výdaje (zvyšující se se stářím kočky). Krmivo – kvalitní granule, masové konzervy/kapsičky, stelivo do kočičího wc.