Adopce kočičky – důležité kroky před ní

 Adopce kočičky:

Pořizování nového mazlíčka a tím i člena domácnosti je dlouhý proces, plný překážek. Je důležité si vedle roztomilých představ mazlení, hraní a radosti uvědomit i starosti a zodpovědnost, která s kočičkou přichází.

Každý kdo si zvířátko domů pořizuje, by si měl, ještě před adopcí/koupením zvířátka,  odpovědět na 6 základních otázek.

 

1.       Má u nás kočička prostor pro život?

2.       Mám peníze na chov kočičky?

3.       Budu mít dostatek kvalitního času na kočičku?

4.       Souhlasí všichni členové domácnosti s novým přírustkem?

5.       Mám dostatek informací, abych dokázal/la pohotově vyřešit případné problémy?

6.       Vím co od kočičky čekám, a co čeká ona ode mě?

 

1. Má u nás kočička prostor pro život?

Každá kočička je jiná. Některé jsou zvyklé na život venku, plný dlouhých procházek a objevování okolí, druhým jejich zdravotní stav, nebo povaha dovoluje pouze teplo domova na gauči s klidným povalováním.

 

Rozhodneme-li se, že kočičku budeme chovat u domečku venku, máme za úkol, bezpečně seznámit kočičku s prostředím, ve kterém bydlíte. Je nutné naučit kočičku, že právě tento domeček je její domov a přesvědčit se, že sama dokáže rozpoznavat nebezpečí v podobě aut a cizích lidí, nebo zvířat. 

První dny je dobré nechat kočičku s Vámi doma, aby jste si ji ochočili a navázali velmi dobrý a silný vztah. (podle věku a plachosti kočky, minimálně však týden) Poté chodit s kočičkou na dlouhé procházky po zahradě. (Čím častěji, tím lépe. Nenechávejte koťata bez dozoru.) V den kdy máte jistotu, že kočička je s okolím seznámena a je připravena na život venku, může být kočička puštěna ven sama přez den. Na noc jí zatím nechávejte doma. (Je nebezpečí, že se přidá k toulavým kočkám a nebude vědět, kam se vracet domů.) Aby si kočka ještě více zvykla vracet se pravidelně domů, je dobré ji krmit 2x/3x denně, vždy ve stejnou dobu a nenechávat misky plné celý den. (Miska s čistou vodou musí být připravena 24 hodin 7 dní v týdnu.)  

Venkovní domeček pro kočičku je nutné mít na svém místě připraven od první procházky v den, kdy jsme nechali kočičku seznamovat s okolím domu. Domeček musí být dostatečně prostorný. (min. 50x50x40cm) Musí být zateplený, nesmí do něj proniknout vlhkost a musí být dostatečně zabezpečen přívod vzduchu. Celý domeček umístěte u některého z vchodů do domu ze zahrady.  

Kočka žijící venku by měla nosit obojek s těmito údaji: Jméno kočky, jméno majitele, město ve kterém žije a kontakt v podobě telefonu na páníčka. U kočky s obojkem je jasné, že nejde o toulavpu kočičku a tím je v menším ohrožení nelidskosti některých ze sousedů nebo zachytové služby. V případě zatoulání víme, ke komu kočičku vrátit. 

 

  

Rozhodneme-li se, že kočička bude bydlet s námi s bytě, je naše největší starost  uspořádání vybavení pro kočičku v byťě/domě.

Kde bude kočka spát a odpočívat?  Nejlepší je kočičí škrabadlo a pelíšek umístit do společenských místností, kde nebude kočka sama. (Každá kočička je velká osobnost, proto je možné, že si místo vybere sama, bez pomoci ostatních.) Misky s granulemi a vodou není dobré umístit do kuchyně  jídelny. (Kočka i když je náš mazlíček a plnohodnotný člen rodiny, musí vědět, že člověk je pán a proto jí jako první a sám.)

Kočičí toaletu je možné umístit kamkoli, zde musíme brát ohled hlavně na naše pohodlí. Jediné na co je třeba myslet, je počet záchudků v domácnosti. Na každou kočičku je nutné mít 1/2 kočičí toalety.

 

 

2. Mám peníze na kočičku?

 

V dnešní době se vše točí kolem financí. Adopce opuštěných kočiček je ušlechtilá věc, ale musíme si uvědomit, kdy kočičkám pomáháme a kdy už je chováme na úkor jedné, či více z nich. 

Kočičce musíme obstarat dostatečné zázemí v podobě pelíšků, škrabadel, misek, pelíšků, kočičích toalet a dalšího. Škrabadlo 500-5000Kč, misky 2x +-150Kč, kočičí toleta +-500Kč, lopatka +-30Kč, přenoska 300-1500Kč, kartáč do 300Kč, hračky 20-100Kč ks

   

Další finance jsou třeba na "spotřební zázemí kočičky". Jde o stelivo a krmivo. Strava  složená pouze z granulí (i když jde o vysoce kvalitní značky) není ideální. Proč kočičce nepřilepšit kouskem kuřecího masa a kočičí trávou. Tato položka se neustále opakuje  a příjde asi na 400Kč na měsíc.

  

  

 

Při pořízení kočičky je nutné navštívit veterináře a kočičky odčervit a naočkovat. Odčervení 30-150Kč, očkování 300-700Kč, , odstanění zubního kamene 500-1500Kč, kastrace kocoura +-500Kč, Kastrace kočky +-1000Kč.

Musíme počítat i s nečekanými výdaji, v případě nemoci zvířete, za služby veterináře. 

  

3. Budu mít na kočičku dostatek kvalitního času?

Každá kočička je jiná a má zcela odlišnou povahu. Ne každá je spokojená sama na gauči, právě naopak. Kočičky jsou velice společenské a vyžadují pozornost. Většina z nich je velice aktivní a vedle mazlení, je i důležité si s nimi hrát. Kočičky jsou pak klidnější a neskotačí jako utržené z řetězu. 

Denně je nutné udržovat kočičí toaletu čistou a vyměňovat čistou vodu.

Máte-li kočku pouze v bytě, je třeba věnovat se vyčesávání, a to i v případě že kočka nemá dlouhou srst. Jakmile budete mít oblečení plné kočičích chlupů, není to chyba mazlíčka, ale pána.

    

 

4. Souhlasí všichni členové domácnosti s novým přírustkem?

Kočičky se dožívaji asi 15ti let, proto je nutné se domluvit s blízkou osobou, jestli by byla ochotná se o kočičku postarat v případě problémů. Člověk nikdy neví, co se může stát.

Před pořízením mazlíčka je třeba důkladně zjistit všechny možné alergie na roztoče. Co s kočičkou a alergikem pod jednou střechou?!

Mnoho rodin žije v nájmu. Ne každá nájemní smlouva dovoluje chov zvířat. Zjistěte si u domovníka jak se majitel domu staví ke zvířatům v domácnostech.

  

 

5.Mám dostatek informací ?

Zvířátko v rodině je radost i starost. Zde je několik užitečných odkazů na webové stránky a doporučených knih, které jsou prvním pomocníkem.

 www.moje-kocka.cz

 www.miciny.cz

www.kockaapravo.cz

 jamis-kocky.net

  

 

6. Vím co od kočičky čekám a co čeká ona ode mě?

Jaká kočička je ta pravá: Každý z nás má jiný režim dne. Podle něj si vybíráme vhodného domácího mazlíčka. Kočičky mají několik základních vlastností podle kterých se dají rozpoznávat. Každá z nich potřebuje něco jiného.

 

Hromádka neštěsí: kočička velice klidná a mazlivá, ale plašší

Aktivista: Kočička aktivní, s velku dávkou energie. Má-li svůj den potom se ze společných protorů stává mrknutím oka džungle.

Zlato: Kočička, klidná , nenáročná , čistotná, která prahne po pohlazení. Ideální k lidem s pasivnějším životem v bytě.

Kamarád do deště: Kočička, mazlivá a aktivní, často velice komunikativní, která neustále vyžaduje pozornost. Jde o pejska, se kterým nemusíte chodit na procházky.

Bojovník: Kočička je plachá, až ze strachu útočí, velice čistotná a klidná, když si jí nikdo nevšímá ani o ní neví. Chce to velkou dávku trpělivosti při adopci bojovníka, ale trpělivost růže přináší.

Šlechtic: Čistotná kočička, která celý den leží na gauči, jediná její aktivita je natažení se pro mazlení. Živej polštář na koženou pohovku do obyváku.

Drobek: Většinou koťátka, u kterých nevíte co se kdy přihodí. Každý den se mění jejich nálady. Ze zlatíčka se přez noc může stát pekelný aktivista.

 

Kočka není hračka!

V den kdy ji přivedeme do naších životů, zodpovídáme my za ten její!

 

 

      Autor: Lenka Regalová

Komentáře

2 komentáře k textu "Adopce kočičky – důležité kroky před ní"

  1. Nada napsal:

    Velice precizně a obsáhle udělaný článek, který by si měl přečíst každý zájemce o kočičku. Perfektní vystižení častých poblémů, na které často zájemci nepomyslí. Důkladně vyčíslené náklady. Suprové.

  2. Kuba napsal:

    Super článek 😉


Zanechte zde názor!