Přeskočit na obsah

Mrouskání – Hlasité námluvy

Mrouskání je příznakem pohlavní dospělosti kočky a její připravenosti k oplodnění. Ne vždy ale dochází současnému nástupu pohlavní a fyzické dospělosti. Kočky mohou začít mrouskat již od přibližně půl roku věku, kdy jsou fyzicky ještě koťata a tudíž pro krytí, těhotenství a následný porod fyzicky nevyspělé.

Mrouskání se ve většině případů projevuje jako hlasité mňoukání.

Kočka je v období říje hlučná, nastavuje zadeček a ocas překlání na stranu, nebo nahoru. Říje u kočky probíhá bez jakýchkoliv výtoků, krvácení či hárání jako je tomu například u fen. V průběhu mrouskání kočka vypouští do své moči hormon estrogen, který láká kocoury. Kocouři rovněž vycítí blízký nástup říje a proto není dobré spoléhat na to, že mrouskání zachytíme a pohlavně vyspělé kočky od sebe včas oddělíme.

Hlasité námluvy trvají několik dní a rozpětí mezi jednotlivými mrouskáními může být 2-3 týdny.

Námluvy kočku velmi vyčerpávají, proto je v zájmu jejího zdraví dobré zvolit kastraci, a to nejlépe po prvním mrouskání. Pokud kočku nenecháme včas vykastrovat může mrouskání přejít do tzv. trvalé říje, kdy kočka mrouská bez přestání, hubne, zhoršuje se její srst, zdraví a je nutné přistoupit buď ke kastraci v průběhu mrouskání, kdy jsou orgány překrvené a tudíž hrozí větší ztráta krve, nebo zvolit antikoncepci a v průběhu jejího účinku přistoupit ke kastraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *