Přeskočit na obsah

Fretka Rasty a jeho druh

Fretka je hravý domácí mazlíček

V depozitu o.s. Pomocné ruce máme k adopci milou a velice společenskou fretku Rastyho. Proto jsme se rozhodli publikovat další článek o právě těchto chlupatých mazlíčcích.
Fretka je inteligentní a přátelské, společenské zvíře, vhodné i pro chov v bytě. Ač tak na první pohled možná nepůsobí, je již dávno domestikovaná a s člověkem se sžije zrovna tak dobře, jako pes nebo kočka. Oproti nim má právě v bytě i řadu výhod.

Fretka byla domestifikována byla již před 2000 lety a český zákon ji označuje jako domácí šelmu, stejně tak jako psy nebo kočky. Někteří ji však stále považují za divoké nebo exotické zvíře. Fretky se ve světě chovají v celé řadě barev a kreseb, ale u nás jsou zdaleka nejčastější tzv. tchořovité, tedy s přírodním zbarvením.

Fretka je stejně inteligentní, družná a hravá jako pes či kočka, hravost si navíc uchovává až do pozdního stáří.

Fretka byla původně domestikována kvůli práci. Během dlouhé historie svého života s člověkem chytala myši, norovala králíky, protahovala lana těsnými prostory či potrubím (například u těžařských společností, v současnosti však i pro televizní přenosy). Stále více se však stávala i oblíbeným mazlíčkem a dnes tento přístup zcela převládá (snad s výjimkou Anglie, kde je velmi oblíbeným loveckým zvířetem).

 

fretka bila fretka do tretice Ferret kit (6 weeks)

 

Výhody chovu fretky

  • Prostorová nenáročnost. Nejen že nepotřebuje zahradu, dokonce netrpí ani v garsonce.
  • Časová přizpůsobivost. Má večerní a ranní aktivitu a spí v dospělosti 18-20 hodin denně.
  • Na rozdíl od psa netrpí tím, když je celý den sama doma – prospí to. Snadno se přizpůsobí rytmu konkrétní rodiny a je aktivní v době, kdy je doma nejvíce „rušno“.
  • Nehlučnost. Fretka neštěká, nemňouká a nevřeští ani v době říje. Jediné zvuky jsou tichounké nadšené provokování či rozzlobené „syčení“, ale většinou je úplně potichu.
  • Přizpůsobivost různé míře pohybu. Vyprazdňuje se na píseček, takže se nemusí venčit, ráda chodí na procházky či výlety (podmínkou je kvalitní postroj a vodítko), ale nevyžaduje je.

 

Nevýhody
Každé zvíře má svůj tělesný pach a u fretky chované v čistotě není o nic horší než u jiných zvířat. Kromě toho má však vedle konečníku pachové žlázy, z kterých při úleku či v zápalu boje vypouští ostře páchnoucí tekutinu. To bývá problém zvlášť během dospívání (asi od 6 do 9 měsíců), ale ochočené zvíře v dospělosti nemívá důvod své zbraně použít.

 

fretka krmení 2 fretka krmení

 

Krmení
Strava fretky je typická pro šelmu, a tudíž podobná psí či kočičí.
Existují i speciální granulovaná kompletní krmiva pro fretky.
Krmnou dávku pro fretky by mělo tvořit:

  • Maso (cca 60 %) – může být např. drůbeží, koňské nebo hovězí, rozhodně však ne vepřové.
  • Obilniny (20 %) – vhodné jsou vařené těstoviny, rýže, spařené ovesné vločky.
  • Mléčné výrobky (do 10 %) – bílý jogurt, tvaroh.
  • Ovoce a zelenina (10 %) – fretky mívají rády sladké ovoce, jako jsou banány, melouny, hroznové víno, mandarinky, švestky, meruňky (samozřejmě bez pecek), ze zeleniny pak okurku, papriku nebo vařenou kořenovou zeleninu.

 

Nároky na prostor
V bytě potřebuje fretka minimálně svůj pelíšek, záchodek se stelivem a misky na vodu a jídlo (stálý přístup k čerstvé vodě je samozřejmostí). Výhodnější je, pokud má k dispozici pokojovou voliéru, v které v noci a v době chovatelovy nepřítomnosti spí. Je to pro ni i bezpečnější, když ji chovatel pustí až po svém návratu a dává na ni pozor.

 

fretka klec velká fretka klec

 

 

Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zvirata/drobni-savci/fretka-je-hravy-domaci-mazlicek/

1 komentář na “Fretka Rasty a jeho druh”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *