Přeskočit na obsah

Nejznámější a nejčastější infekční onemocnění koček

Preventivní vakcinace chrání kočky před infekcemi, které mohou být smrtelné nebo způsobují závažná onemocnění. Vakcinace je bezpečným a úspěšným zvyšováním kvality života zvířat domácích chovů.

(další informace o onemocněních koček naleznete zde: http://pomocne-ruce.cz/smrtici-nemoce )

 

Nejznámější a nejčastější infekční onemocnění koček:

Panleukopenie koček – kočičí parvoviróza
Nemoc je vyvolána kočičím parvovirem, který infikuje domácí i exotické kočky, stejně jako : mývaly, norky, lišky a další druhy divoce žijících zvířat. Základními příznaky jsou průjem a změny v krvi (méně leukocytů a trombocytů, někdy i úplná anémie). Infekce napadá všechny věkové kategorie, nejvíce nebezpečná je ovšem pro koťata, kde může mortalita dosáhnout až devadesáti procent. Virus může v prostředí přežívat po dobu několika let a je velmi odolný proti mnoha běžným desinfekčním látkám (kontaminované prostředí je nutné ošetřit formaldehydem a chlornanem sodným – nejsnazším řešením je do kontaminovaného prostředí vnášet pouze naočkované kočky).
Nemocné kočky vylučují virus ve vysoké koncentraci trusem, který pak je zdrojem perorální nebo intranazální infekce – nejčastější formou přenosu je nepřímý kontakt, tudíž jsou ohrožené i kočky chované výlučně doma – virus může být zanesen do budov obuví nebo šatstvem.

panleukopenia

Herpesvirová infekce koček – infekce horních dýchacích cest
Nejčastěji bývá způsobena kočičím herpesvirem typ 1 (FVH-1), který je prokazován celosvětově a nachází se i u velkých divokých koček. Kočky vylučují FVH-1 nanejvýš tři dny exkrety dutiny nosní, ústní a konjunktivální sekrecí. Herpesvirová infekce vyžaduje přímý kontakt s kočkou. Tato nemoc je proto velmi běžná spíše ve velkých chovech koček a v útulcích. Každá nová kočka by po příchodu měla projít karanténou, kde zůstane minimálně dva týdny. Nevakcinovaná koťata by měla být oddělena od dospělých koček, dokud nebudou naočkována. Herpesviry jsou ovšem poměrně labilní a dobře na ně působí většina desinfekčních látek, antiseptik a detergentů.
Klinické příznaky zahrnují akutní rýmu a zánět spojivek, přičemž obvykle současně zjišťujeme horečku, apatii a nechuť k jídlu. Onemocnění může být provázeno fatální pneumonií. Po vymizení klinických příznaků zůstává virus v těle a většina koček zůstává celoživotními přenašeči.

Kalcivirová infekce koček – infekce horních cest dýchacích
Kočičí kalciviry (FCVs) jsou dalšími původci zodpovědnými za onemocnění horních dýchacích cest koček. Nemocné kočky, akutně infikovaná zvířata a nosiči vylučují FCV oronazální a konjunktivální sekrecí. K infekci dochází především přímým přenosem, ale i nepřímý přenos je běžný, protože virus zůstává infekční na suchých površích po dobu asi jednoho měsíce. Je odolný proti běžným čistícím prostředkům, nejlépe se zlikviduje chlornanem sodným.
Mezi klinické příznaky patří především vředovatění v dutině ústní, horečka a kulhání jako projev přechodné artritidy. Infekce má těžší průběh u dospělých zvířat, kde umírá 70% nakažených.

1079189_10201170562978854_1923275142_n

 

Vakcinační doporučení pro kočky
Mezi základní onemocnění, proti kterým by měli nechat všichni majitelé očkovat své kočky patří panleukopenie, herpesvirová infekce koček a kalcivirová infekce. Koťata mohou být očkována od stáří šesti týdnů, dává se ovšem většinou přednost věku 8 – 10 týdnů. Poslední dávka očkovací látky by měla být aplikována mezi 14 – 16 týdny stáří koťat (po první aplikaci je tedy nutné minimálně jedno přeočkování za 3 – 4 týdny). Revakcinace by měla následovat rok po poslední dávce vakcíny a poté podle preference veterináře a jím užívané vakcíny.

kotě očkovani

 

Autor: Anička Zemanová
Zdroj: Veterinární klinika 4/2012, ročník 9

7 komentářů na “Nejznámější a nejčastější infekční onemocnění koček”

 1. mám dvě kočky kastrované mainské mývalí jedna ve věku 1 rok, druhá tři roky….roční je naočkována vakcínou purevax R,CP,Ch, FeLV , zakoupila jsem s PP v chovné stanici a tříletá vakcínou naposledy v roce 2010-Biocan R a v roce 2012Biofel PCH….tu jsem dostala a ikdyž nemám PP také pochází z chovné stanice.Můj veta mi sdělil, že pokud jsou obě doma a ven nechodí, není potřeba očkovat ….mám ještě i 4 letého pejska, který ovšem ven chodí.Netuším jak je to s přenosem nemocí mezi nimi, proto prosím o radu zda mohu vetovi věřit či je lépe vakcinovat a čím, aby byly obě zdravé a předešli jsme vážným nemocem.Moc děkuji. Renata Ulrych

 2. Anicka - pomocne ruce

  Dobry den,
  jak jste se dočetla ve článku, dvě ze tří infekci jsou přenosné i nepřímo, na šatstvu, botech a pokud nosíte kočkám trávu, tak i přes ni, proto bych určitě doporučila vakcinovat. Já mám domácí kočku naočkovanou Biocan PCHR a nemůžu si stěžovat. Přiklonila bych se tedy i k vakcinaci vašich kočiček, injekce není rozhodne taková investice jako velké náklady a samozdřejmě obrovský stres na všech stranách při léčbě infekčního onemocnění 🙂

 3. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Mám kočky zhruba 1,5 roku staré,a obě mají v uších cosi jako špínu nebo to tak vypadá a svědí je to. Normálně jim to čistím Optalem navlhčeným hadříkem. Ale jednou za čas se to vrací. Nevíte co to je, a popřípadně čím to mám léčit? V lékarně mi na to nic neprodali prý proto že kdyby lidi si zvířata léčili doma sami tak by na tom veterinaři tratili. Takže jediný co mi na to doporučili, byly lihové kapky na vytírání.Ale ty jsem nesehnala 🙁 Děkuji za odpověď s pozdravem Zbíralová

 4. Dobrý den,
  podle popisu se múže jednat o Ušní svrab, který je u koček velice rozšířen. Jde o onemocnění zevního zvukovodu, způsobené parazitickými roztoči jménem Strupovka ušní.
  Svrab na první pohled vipadá jako tmavě hnědá špína (připomínající rozemletou kávu) v uchu zvířete a u domácí kočky je příčinou až70% zánětů zvukovodu. Alegrická reakce na něj se u kočky projevuje jako velice nepříjemné svěděníkdy kočka reaguje škrábáním a třesem hlavy.
  Svrab v prostředí znamná napadení všech zvířat v domácnosti,na lidi však přenosný není.
  Prosím navštivte veterinární ordinaci, kde podezření přítomnosti parazita potvrdí mikroskopickým vyšetřením. Svrab je dobře léčitelný, léčba však múže být „dlouhá“ (nekdy i měsíce), protože přítomnost třeba jen jedné samičky ušního svrabu může způsobovat vracející se problém. (léčba muže probíhat podáním ušních kapek např. Stronghold, nebo spreje a pracným každodenním „vyšťouráváním“ všech parazitů ze zevního ucha)
  Doufám, že jsme Vám pomohli a že se kočičky uzdraví.
  Děkujeme za pomoc při hledání tématu na další článek.
  Za o.s. Pomocné ruce, Lenka R.

 5. Děkuji za odpověď. Jinak já to pravidelně kočičkám čistím, a ošetřuji sprejem Arpalit NEO ale upřímně sprej do uší je děsivý pro lidi, natož pro zvíře co má citlivý sluch. A tak jsem se chtěla zeptat, jestli ty kapičky jsou volne dostupné v lékarne a zhruba za jakou cenu. Ještě jednou děkuji za odpověď Zbíralová

 6. **Myslím že to ten ušní svrab bude protože už jednou mi to veterinařka říkala a ošetřovala naši kočku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *