Přeskočit na obsah

Ušní svrab a péče o uši u kočky

Svrab: Jde o onemocnění zevního zvukovodu, způsobené parazitickým roztočem jménem Strupovka ušní. Svrabem můžou trpět psi, kočky i fretky, lišky a ostatní šelmy. Zejména u koček je však velice rozšířen.


Svrab na první pohled vypadá jako tmavě hnědá špína (připomínající rozemletou kávu) v uchu zvířete (jde o trus parazita).

Alergická reakce na něj se u kočky projevuje jako velice nepříjemné svědění, kdy kočka reaguje škrábáním a třesem hlavy.

Neléčené napadení parazitem může být u domácí kočky příčinou až 70 % zánětů zvukovodu, v pokročilých stadiích se může objevit i páchnoucí výtok z uší a hnisavý zánět zvukovodu, který může vést až k proděravění bubínku a rozšířením infekce do středního i vnitřního ucha a mozku.

Svrab v prostředí znamená napadení všech zvířat v domácnosti, na lidi však přenosný není.

Podezření přítomnosti svrabu se při návštěvě veterinární ordinace potvrzuje mikroskopickým vyšetřením.

Svrab je dobře léčitelný, léčba však může být „dlouhá“ (někdy i měsíce), protože přítomnost třeba jen jedné samičky ušního svrabu může způsobovat vracející se problém. Léčba muže probíhat například podáním kapek Stronghold (600-900 Kč), přípravek aplikujeme pouze na povrch kůže, která je pokryta suchou srstí – nikdy do zvukovodu – a kombinujeme s pracným každodenním čištěním všech parazitů zevního ucha za pomoci vatového tamponku a dětského olejíčku.

 

Jak správně pečovat o kočičí uši:

Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte jemně tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou. Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý. Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři. Místo dětského olejíčku můžeme použít Otivet, jde o roztok k běžnému čištění uší psů a koček s vyváženým, preventivním a ochranným účinkem jednotlivých složek na zevní zvukovod. Jeho cena je asi 130 Kč.

stronghold proti ušnímu svrabu svrab01

 

Autor: Lenka Regalová

Korekce: TŠ

7 komentářů na “Ušní svrab a péče o uši u kočky”

  1. Nase kocka mela svrab v uchu. Doktorka ji ucho vycistila a pod mikroskopem zjistla ze opeavdu jde o usni svrab. Kocka dostala kapicku za krk na kuzi a ja zaplatila 400,-

  2. Naše 3 malá koťata a jejich máma tento svrab má. Máme na to antibiotika, Vodičky,2x ant, 2x Vodičku a furt prohlížíme.Venku jsou vedra a kočky nemají moc chuť jíst, jsou pomatené a dneska jsme.jedno toto naše koťátko našli mrtvé.:/ Marně hledám, co dělat, když stejně chování od mrtvého koťátka, vidím u dalšího, které vypadá, že s posledních sil bojuje :/

    1. Dobrý den, tato situace mě moc mrzí… Ve vašem případě to vypadá na kombinaci více problémů, nejen svrabu, snad se ostatní koťátka vzpamatují a bude jim dobře. Nezapomeňte očkovat a maminku kočku také vykastrovat, aby koťata jejích koťat neskončila u nás v depozitu! Děkujeme <3 T.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *