Přeskočit na obsah

Kastrace

KASTRUJTE ZVÍŘÁTKA – NEMNOŽTE JE!

Kastrace je první krok. Už jste navštívili nějaký útulek, ať už kočičí nebo psí? Víte, kolik je u nás těchto opuštěných zvířátek? Miliarda bezprizorných koček a psů se potuluje světem trápena hladem a nemocemi, protože je nezodpovědní majitelé nechali napospas. Podívejte se kolem sebe, kolik koček, někdy i pejsků, chodí po ulicích kolem vás, kolik vyhozených zvířat je v lesích, uvázaných u stromů, vhozených do popelnic a kontejnerů, co zvířat je ročně utýráno! Kolik jich zemře trýznivou smrtí na úrazy či nemoc.

Máte doma kočku nebo psa, kteří nejsou kastrovaní? Napravte to, dejte je kastrovat! Budete mít jistotu, že se nebudou dále množit zvířátka, která nechcete a která nebudou mít ani šanci najít domov. Všude jich je tolik, a nezaslouží si trpět nebo skončit v útulku. Uvažte, že tato vaše investice je jednou za jejich život a dále už vás nebudou muset trápit nové přírůstky – koťata či štěňata. A otázka kam s nimi. Všichni musíme pomáhat a vysvětlovat lidem důležitost kastrace. Je-li to ve vašich možnostech, pomozte hlavně starším lidem, lidem nemajetným, kteří toto sami nezvládnou či už mají několik zvířat. Někteří tuto možnost třeba ani neznají nebo si ji nedokáží sami zařídit. Zvířátka vám budou vděčná, a tímto se bude snižovat počet útulkových zvířat bez domova. A pokud zodpovědně chcete zvířátko, nepodporujte kupčení s nimi, různé rádobychovatele. Vezměte si zvířátko z útulků a depozit, je jich tam tolik.

KAŽDÝ MŮŽE POMOCI, JEN MUSÍ TROCHU CHTÍT

5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat

Feline immunodeficiency virus (FIV) a leukemie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři!

Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Vykastrované kočky se drží blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit za kastraci.

Kastrace a pověry

 • Kočka přestane chytat myši – NE, naopak, i kocouři a kočky, kteří dříve příliš nelovili, začnou chytat myši – nemají vlastně nic jiného na práci a drží se blíže domu.
 • Kočka ztloustne a zleniví – NE, zda bude zvíře tlusté a líné závisí pouze na způsobu výživy a množství pohybu, stejně jako u nekastrovaných zvířat.
 • Ostatní kočky se jí straní – NE, za léta práce s nalezenci jsme nic takového nepozorovali, tato zvířata se do “společenského žebříčku” řadí bez ohledu na kastraci a zachovávají si původní místo ve smečce.
 • Kočka se stane nevrlou – NE, naopak, zvíře jen přestane toužit po záletech a více přilne k majiteli.

Pramen: NADACE na ochranu zvířat (Převzato z materiálu The Cats Protection League)

8 komentářů na “Kastrace”

 1. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zda je možné kastrovat kocourka už zhruba v 6 měsících. Mám doma tuláka (teda, teď už pan domácí), problém je, že mám i chovnou kočičku, která před týdnem porodila koťátka, takže se bojím, aby brzy nezačala mrouskat a aby to ti dva nedali dohromady i víc než jen jako kamarádi.

  Děkuji

 2. Dobrý den, nejvhodnější doba kastrace kocourka je od 10. měsíce věku, kdy kocourek dospěje. (u každého jedince velmi individuálně, 7-12 měsíc)
  V případě kastrace kocourka před dosáhnutím (nejlépe) 1 roku, mohou nastat komplikace v podobě: Neukončeného tělesného i psychického vývoje. (Kotěcí vzhled kočky, menší pohlavní orgány, užší močová trubice – to může vést k velice nepříjemných onemocněním, kdy kočička velice trpí.)
  Doufám, že jsem na na Vaší otázku dostatečně odpověděla.
  Za Pomocné ruce o.s., Lenka Regalová.

 3. Alena Ivanová

  Dobrý den, mám dotaz.
  Bydlíme v panelovém bytě a vzali jsme si obyčejné koťátko, které potřebovalo domov. Dříve bylo chováno v rodinném domě. Kotátko se narodilo 6. 7. 2012, tudíž má 7 měsíců.Kočička má snahu utíkat ven. Uvažujeme o kastraci – někdy koncem února, nebo počátkem března. Kočička je drobné postavy. Není brzy na kastraci? S příchodem jara máme obavy, že kočičku doma neudržíme a bude utíkat. Děkuji za odpověď.
  Zdraví
  Alena Ivanová

 4. Je běžné, že kočičky chtějí ven, hlavně na jaře. Trvá to někdy i roky, než je to přejde. Já jsem svoji kočku pouštěla, ale snažila jsem se ji udržet kolem domu a zase ji nalákat zpátky třeba na masíčko, byla jsem pro celé okolí jako šašek, než se jí přestalo chtít chodit ven. Dobré je zkusit chodit na postroji a vodítku, některé kočky si na to zvyknou.
  Pouštět kočku volně ven, to nedoporučujeme, přejede ji auto, pokouše pes, zatoulá se a netrefí zpět, někdo ji odnese.
  U kočičky se kastrace už v 7mi měsících dělá, jenom u kocourků se musí čekat, až pohlavně dospějí. Po kastraci se určitě kočička uklidní a bude jí líp. Může to ale ještě tak tři měsíce trvat, než se hormony odplaví. Kastraci vřele doporučujeme.
  Taky doporučuju koupit v květináči kočičí trávu, moje kočky někdy chodí na balkon jen tak si pokousat trávu. Čistí jim to žaludek od chlupů, protože vyvolává zvracení, nebo strávení.
  Naďa Domaníková

 5. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda kastrace pomůže i tak zvanému mrouskání.
  Každou noc nám začne mňoukat pořád dokola a nikdy nevíme jestli třeba nemá hlad nebo něco nepotřebuje. Je to jakoby naléhal nebo na ten způsob. Je to kocourek 10 měsíců.
  Děkuji za Vaši odpověď Stoklásková

 6. Dobrý den, měla bych dotaz. Mám 5 letou kočku. S přítelem máme malé dítě, na které kočka začala útočít, škrábe ho apod. Není vykastrovaná a začala nám očurávat sedačku, křesla i přestože nemrouská a hlídáme jí. Rádi bychom ji odvezli k Vám do depozitu, jelikož jsme o vás slyšeli jen samou chválu. Mohli by jste mi prosím dát vědět, zda bychom mohli kočku přivézt?

 7. Dobrý den,nasli jsme pred domen kocku srazenou autem lezela na silnici jako mrtva,ale potom jsem zjistila ze je asi jen v soku tak jsme ji vzali nejdriv jen do dilny s tim ze si ji pokud prezije nenechame.Kocicku jsme rano nasli v pohode a uz si ji nechame.Jen potrebuje vykastravovat.Muzu se zeptat na cenu a kdy s ni muzu dojit?Kocka je mlada,ale asi uz dospela.Dekuji moc za odpoved.Jana

  1. Děkujeme, že jste se o kočičku postarali. Cenu kastrace se dozvíte u svého veterináře, žádný univerzální ceník lékařských úkonů neexistuje a je jen na vašem veterináři, jakou cenu za kastraci si bude účtovat.

Komentáře jsou uzavřeny.