Přeskočit na obsah

Seznámení koček – kamarád nebo vetřelec

Každá hodná duše, která si pořídí kočičího kamaráda, dříve nebo později zjistí, že dvě kočičky jsou ideální počet. Každá kočička nechce být sama a každý chovatel ví, že jeden uzlíček štestí je málo pro veselou domácnost. Jak ale postupovat při hledání nového mazlíčka a seznámení dvou koček ? A jak bude reagovat náš domorodec v bytě/domě? Možná  právě tento článek Vám může poradit.

Příchod koťátka ke starší kočičce je nejčastější případ v domácnostech. Na začátku celého procesu je důležité uvědomit si, že pořízení druhého chlupatého miláčka je běh na dlouhou trať a nedá se uspěhat ani přeskočit.

Krok první: příprava domu/bytu pro novou kočku:

Před seznamením koček se musíme připravit na vše, samozdřejmně že na konci našeho usílí budeme mít doma dvě klubíčka štestí spící vedle sebe na gauči, na začátku však může jít i o život. Proto není možné kočku jen tak vypustit do bytu a čekat, co se stane.

Nové kočičce budeme muset vyčlenit jednu místnost v našem bytě , kde bude mít svůj „úkryt“ ke kterému bude mít za každých okolností volný přístup. Půjde o zonů bezpečí. Vlastní miska na jídlo a vodu , stejně jako kočičí toaleta jsou nutností.

Co kočička potřebuje se dozvíme ve članku Adopce kočičky: http://pomocne-ruce.cz/clanky/pred-adopci-kocicky

 

Krok druhý : pomalé seznáméní koček se situací:

Domorodce vezmene na jednodenní prázdniny pryč z bytu, aby si nová kočička mohla zvyknou na prostředí bez tolik stresového faktoru. Můžeme čekat, že prvních pár hodin kočka zůstane přikrčena pod gaučem a odmítne jakýkoliv kontakt, ale počateční strach rychle přejde. Kočičku necháme seznámit se s celým bytem a hlavně únikovou cestou do bezpečí, kterou jsme předem připravili.

Druhý den necháme novou kočičku zavřenou v „ukrytu“ a necháme našeho domorodce prozkoumat a očichat fakt , že v jeho domově je vetřelec.

Až poté můžeme nechat kočičky setkat se „z očí do očí“ . Ne však násilím, kdy budeme kočky držetv rukách a cpát jim čumáčky k sobě. Nechejme například otevřené dveře do úkrytu a kočičky si k sobě najdou cestu, nejprve budou při vzájemném kontaku vyplašeně utíkat, syčet a možna se pokusí i jedna druhou napadnout. Proto pokaždé , kdy budete kočičky nechávat seznamovat buďte u toho.

Kočička kterou jsme měli již doma se může „urazit“ a vubec se s námi nebavit. Nebude se mazllit, nebude vítat a uslyšíte o ní jen při hrabání v bedýnce na písek. Nebojte se , kočičku toto chování přejde.

 

Krok číslo tři: Utužování vztahů koček:

Jak nejlépe utužit vztak koček než ukázat oboum kočičkám, že nejsou svoji konkurencí. Nesmíme zapomínat že náš domorodec je taky člen rodiny a  proto nevěnujte všechen svůj čas roztomilému koťátku.

Každý domácí chovatel má doma kotěcí hračky, hlavně jde o dlouhou „tyčku“ s barevným lákadlem na konci, po které se kočka vrha jsko po kořisti. Nechte kočičky hrát si spolu.

 

Pokud vydržime všechno to drama a nekonečné čekání na alespoň malinký náznak přátelství mezi kočičkami, odměnou Vám budou spokojeně vrnící propletená klubíčka.

A jaký je další další krok ? Proč nezačít s klikr tréninkem: http://pomocne-ruce.cz/clanky/jak-vycvicit-kocku

11 komentářů na “Seznámení koček – kamarád nebo vetřelec”

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Máme 4 měsíčního kocourka a je to vážně ďáblík, nikdy jsem neviděl koťě s tak obrovskou energií. Po 2 měsících co jsme si ho přivedli domů jsme rozhodli, pořídit mu ještě kamarádku aby lépe snášel samotu, když zrovna nejsme doma, jak je máme nejlépe seznámit? Při prvních pokusech si s novou kočičkou chce hrát, ale stylem že jí celou zalehne kouše jí až možná do bolesti, tak jako kouše nás do nohou 🙁 prosím o nějakou radu jak postupovat. děkuji.

  1. Dobrý den, omlouváme se za pozdní odpověď, stránky momentálně asi 3 měsíce nefungovaly. Kočičky jsou mladé, předpokládám, že už se seznámily v pořádku? 🙂

 2. Dobrý den chtěla jsem se zeptat.pořidili sme naši 3lete kočce kamaráda.ale nakonec mi přijde že se naše kočka bojí toho malého a on ji . Když je malej někde schovány tak kolem něj ani neprojde a prská.a schovává se pse po vejškach . Zvolenou si na sebe.dekuji za odpověď paní Pohorská

  1. Dobrý den, kočičkám to někdy (i delší) chvíli trvá, než si na sebe zvyknou, a někdy si zvyknou tak částečně a jen se tolerují. 🙂 Zkuste kočičku s maličkým postupně seznamovat, třeba přes hru – hrát si s kocourkem před ní, aby věděla, že není vetřelec. Když se mazlíte s kocourkem, nechte ji, aby to viděla, a pak jí dejte třeba očichat vaši ruku, na které bude i pach kocourka, a pomazlete ji, a kočička si tento pach pak spojí s vámi a bude vědět, že je to v pořádku. Ale samozřejmě musíte věnovat stejnou pozornost oběma, aby nežárlili :))) Dejte pak vědět, jak to dopadlo! Přeji hezký den :))

 3. Dobrý den, chtěla jsem ze zeptat. Máme kočičku, britskou modrou, 3 roky, máme ji necelý rok. Zhruba před měsícem jsme se ujali kočičky, které je již 10 let. Bohužel neproběhla seznamovací fáze, nová kočička měla hned od počátku volný pohyb po celém domě. Nyní tato nová kočička naši původní napadá, syčí na sebe a perou se. Britka je vystresovaná, nechce se nechat pohladit a dokonce občas po takovémto střetnutí je na tom místě načůráno. Ani jednu kočku bychom nechtěli dát pryč. Můžete mi prosím poradit, jak tuto situaci řešit? Předem děkuji.

  1. Dobrý den, stejně jako jsem radila paní nad vámi – zkuste si s oběma kočkami hrát ve stejnou chvíli, ale nenutit je do toho, aby byly spolu. Prostě je zaujmout tak, aby zapomněly na nepřátelství. Tím, že nová kočička je už starší, je možné, že například ve svém starém teritoriu (venku nebo i doma) byla „vedoucí“ smečky, a chce, aby to tak bylo i v teritoriu novém. A vaše kočička jí to nechce dovolit, a tak se perou. U některých koček se tyhle bitvy po nějaké době ustálí, až si ujasní, kdo bude tou „vedoucí“. Zkoušela jste nějaké Bachovy kapky na uklidnění atmosféry? Popř. mrkněte na pořad Moje pekelná kočka, je to sice z Ameriky, ale vysílali to i u nás, a pán v několika dílech radí, jak tyhle situace řešit. 🙂 Přeji pěkný den! 🙂

 4. Tak my mame noveho kocoura doma 3 mesice a zadny pokrok ,nase prvni ho porad fackuje a syci jemu to uz nevadi. Dokazou se spolu nazrat ,ale ta starsi ho nemuze vystat. Krome toho jidla. Vyzkouseli jsme vsecko feliway,obojek s hormony a porad nic. Jen se,se zenou,ubezpecujeme ze se to casem snad srovna, ono to ty nasi vsechno trva strasne dlouho. Nekdy je mi malyho kocoura lito. Pryc ho dat nemuzeme.

 5. Dobrý den tak i já jsem se ujmula čerstvě kastrovaného 11 měsíčního kocourka k mému 12 letému vždy pohodovému a bezproblémovému kocourovi .Ale to co probíhalo me dost šokovalo .Nový kocourek zalesl pod postel to chápu ale můj začal sycet a vrcet.To nejhorší však přišlo teprve když jsem šla k tomu svému dostává mě vyliskal a vrčel snažil se i pokousat to stejné provedl o me dceři když se s ním chtěla pomazlit .Vzovote to neudělal nová kočička je u nás teprve pár hodin ale můj ten mi to dává poradne najevo vždy když jenom na něho promluvíme hned chce po mě útočit .Snad to přejde jsem z toho dost nervózní a modlím se aby neměl nějaké následky a nakonec i my😟

 6. Dobrý den, máme dvouletou kočičku a teď k nám přibyl kocourek nalezenec, stáří cca 2 měsíce. Jelikož byl kocourek plachý a nevěděli jsme, co má za sebou, vytvořili jsme mu v koupelně zázemí a den je drželi odděleně. Druhý den jsme už koupelnu otevřeli, aby si na sebe mohli zvykat. Malý kocourek se po dni osmělil, už na naši kočičku nesyčí, naopak by se s ní velmi rád zkamarádil a pořád za ní běhá. Naše kočička na něj stále vrčí a syčí (jsou to teprve 3 dny, co je tu máme pohromadě). Jde mi spíš o to, že naše kočka je zvyklá být hodně venku, takže vlastně nemá moc šanci být s kocourkem v kontaktu a když tak 2x za den přijde domu, vždycky tu najde „vetřelce“, takže se jen nají, dneska ani to ne, otočí se a už škrábe na dveře, že chce ven. Nechci ji pobyt venku zakazovat, když ho má ráda, aby to nebrala jako trest, ale jak mám docílit toho, aby byli spolu co nejvíce v kontaktu a tím pádem měli šanci si na sebe zvyknout? Děkuji za radu

  1. Dobrý den, občas to chvíli trvá, než si na sebe dvě kočky zvyknou, pokud byla kočička dva roky sama, tak je teď určitě trochu v nepohodlí, že se věnujete i někomu jinému, než jenom jí. 🙂 Určitě bych kočičce nebránila v přístupu ven, i přes ten nejmenší kontakt si na sebe nějak zvyknou. Možná, že nebudou nejlepší kamarádi, ale tolerovat se budou vždy.
   Vidím, že příspěvek je už měsíc starý, omlouvám se za pozdní odpověď, a jak to vypadá dnes? 🙂 Terka

 7. Dobrý den, před 6 měsíci jsem si pořídila kočičku dobre povahy a před 3 měsíci jsem ještě poridila kocourka o rok mladšího než kočka, také nekonfliktniho. Seznamování probíhalo asi 14 dní,a to postupně,tak jak je doporučováno.
  V současnosti jsou kočky schopny být v místnosti spolu, jedí vedle sebe, chodí se za mnou pomazlit. Ale spolu nevychází. Pokud kocourek přijde primo za kočkou, kocka začne sycet a útočit na kocourka. On je větší než ona, a když si hraje je trochu nemotorny, ale s kočičkou se spratelit chce, ale ona okamžitě útočí a hlasitě mňačí, pokud se kocour nenechá a opláci ji to. Je pravda že pokud si chce kocour hrát, její nezájem ho neodradi a pokouší ji. Do krve ci bolesti jejich boje nezachází, ale občas je to na hraně. Nevím jak docilot toho,aby se meli vzajemne radi. Budu vděčná za radu, dekuji M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *